Přes ploty zakončí sezónu na Pohodě

Dokumentární drama Přes ploty, které ve Slováckém divadle nastudoval režisér Michal Skočovský, zakončí letošní sezónu Slováckého divadla, a to přímo na vyhlášeném slovenském hudebním festivalu Pohoda ve slovenském Trenčíně

"Ano, mohu potvrdit, že v sobotu 7. července inscenaci Přes ploty uvidí návštěvníci známého slovenského hudebního festivalu Pohoda v Trenčíně, kde zároveň ukončíme sezónu. Pozvání nás samozřejmě velmi těší," uvedla manažerka divadla Jitka Honsová.

Unikátní novinka, kterou Slovácké divadlo uvedlo na začátku letošního roku ve světové premiéře, je jevištní adaptací knihy slovenského sociologa, dokumentaristy a publicisty Fedora Gála a mladého národního socialisty, anonyma Matěje. Slovácké divadlo hru letos uvedlo také na mezinárodním divadelním festivalu Setkání Stretnutie ve Zlíně a na festivalu Divadelní svět Brno.

"U nás možná žánr takzvaného dokudramatu zatím není tak rozšířený a všeobecně známý, ale jinde v Evropě s tímto formátem často režiséři pracují. Základem je autenticita materiálu. Při práci jsme vycházeli nejenom z těchto emocí, které kniha obsahuje, ale i z vlastních pocitů, postřehů a informací, které jsme z textu dokázali vytáhnout a které nás jako tvůrce oslovují," řekl režisér Michal Skočovský.

"Proti sobě stojí veřejná osoba – žid, intelektuál, demokrat a tazatel, který je zástupcem ideologie nacionálního socialismu. Postavu tazatele si divák představuje postupně. Matěj je outsider, který se neumí zakořenit a najít svůj společenský status. Vede dialog s Gálem, který žije v uzavřeném světě elit. Hra zobrazuje i česko-slovenské vztahy, postoje k vlastenectví a národu, postoje k holocaustu, válce, Romům a podobně, ale zásadní hodnotou je dialog dvou protikladů," uvedl spoluautor dramatizace Martin Kubran.

Novinku Přes ploty Slovácké divadlo uvádí v dramatizaci Martina Kubrana a Michala Skočovského. Kostýmy navrhla Kateřina Doleželová a hudbu složil Ondřej Švandrlík. Dramaturgie se ujala Markéta Špetíková.

Světová premiéra se uskutečnila 6. ledna 2018.

 

03.06.2020 středa 19:00 (Slovácké divadlo)

30.06.2020 úterý 20:30 (AMFIK BUKOVINA)

01.07.2020 středa 20:30 (AMFIK BUKOVINA)